Colegiul National "Moise Nicoara" Arad

Premii la ediţia 2013 a Festivalului „Theatrum mundi”

Cea de-a noua ediţie a Festivalului internaţional de artă „Theatrum mundi” a adus laolaltă în zilele de 24 – 25 mai elevi, studenţi şi profesori din ţară şi străinătate într-un spaţiu neconvenţional, la Galleria Arad, partener în acest an al festivalului, alături de principalii organizatori ai evenimentului: Colegiul Naţional „Moise Nicoară” şi Asociaţia pentru deschideri culturale. Acestora, li se adaugă ca parteneri şi colaboratori în organizare: Inspectoral Şcolar Judeţean Arad, Moodle România, Liceul Tehnologic „Francisc Neuman” Arad, Asociaţia „Educatio”, Fundaţia „Takacs” Arad, Fotoclub Arad şi Tabăra de film.

Pe parcursul celor două zile de festival, tineri talentaţi din Arad, Hunedoara, Timişoara, Craiova, Iaşi, Cluj – Napoca, Deva, Nucet, Oradea, Năsăud, Chişineu – Criş, Bistriţa – Năsăud, dar şi din Franţa şi Estonia, au transformat spaţiul comercial într-unul artistic prin creaţiile prezentate în cadrul secţiunilor interpretare muzicală, recitare, monolog, spectacol teatral, fotografie, pictură, film şi scriere de text dramatic.

Secţiunile s-au desfăşurat simultan, în a doua zi de festival copiii beneficiind şi de două workshopuri tematice: un workshop creativ transdisciplinar coordonat de Camelia Circa – Chirilă de la C. N. „Moise Nicoară” Arad şi de actorul Zoltan Lovas de la Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad, cei doi fiind şi coordonatorii festivalului. Cel de-al doilea workshop creativ a fost unul intercultural, denumit „Păpuşile lumii” şi a fost coordonat de Emilia Soriţeu de la IŞJ Arad, Adina Dumitrean de la PP 11 şi Adriana Ilie de la Şcoala Gimnazială „Aron Cotruş” Arad, coordonatoarele secţiunilor dedicate preşcolarilor şi şcolarilor de nivel primar. Respectivul workshop a fost realizat în colaborare cu studenţi masteranzi de la Universitatea „Aurel Vlaicu” din Arad.

De asemenea, în cea de a doua zi a festivalului, a fost organizat şi un vernisaj al lucrărilor de la secţiunile artă plastică şi artă fotografică, vernisajul fiind coordonat de Mirela Mureşan, Mihai Takacs, Mircea Boran şi Cosmin Herman.

În acest an, juriul festivalului a fost format din: Nicolae Mihai Brânzeu –regizor, Mircea Boran –preşedinte Fotoclub Arad, Luminiţa Bulc –inspector de specialitate pentru mentorat,Inspectoratul Şcolar Judeţean Arad, Carmen Butariu –actriţă, Teatrul Clasic “Ioan Slavici” Arad, Dan Codre –Digi24,  Silvia Demian –profesor, Liceul de Arte “Sabin Drăgoi” Arad,  Lia Faur –scriitoare şi profesor, Liceul Pedagogic “Dimitrie Ţichindeal” Arad,  Adriana  Ghiniţă –actriţă, Teatrul Clasic “Ioan Slavici” Arad, Claudia Ieremia  – actriţă, Teatrul Naţional Timişoara, Ion Ardeal Ieremia –regizor, Teatrul Naţional Timişoara, Andreea Medinschi –Niculescu –Digi24 Timişoara, Mirela Mureşan –profesor, Colegiul Naţional “Moise Nicoară” Arad, NAVI –cantautor, Mosquito Production Bucureşti, Mihai  Takacs –artist plastic, preşedinte Fundaţia Takacs şi Takacs Gallery Arad,  Mariana Tocaciu –inspector educativ, Inspectoratul Şcolar Judeţean Arad, Marinela Tudoran –director adjunct Liceul de Arte “Sabin Drăgoi” Arad

Preşedintele juriului a fost desemnat Gabriel Băruţa – compozitor – Tabăra de film,  producător muzical – Mosquito Production Bucureşti, lider trupa Hotel FM – reprezentantă a României la Eurovision 2011, membru în Rock Filarmonica Oradea şi în Asociaţia pentru deschideri culturale.

Înaintea festivităţii de premiere, spectatorii au avut parte de câteva momente artistice, susţinute de Alexandra Bondoc  – C. N.  “Moise Nicoară”   şi Marius Fleter – C. N. “Elena Ghiba Birta” şi de Ana Cuc – C. N. “Moise Nicoară”   şi Răzvan Bâte – C. N. “Vasile Goldiş”, care au prezentat un număr de dans sportiv şi de invitata specială, cantautoarea NAVI, care a oferit publicului un minirecital muzical. Surpriza muzicală a ediţiei a fost duetul dintre Camelia Circa – Chirilă şi Gabriel Băruţa, cu o piesă compusă de cei doi în 1999 şi reorchestrată special pentru acest eveniment de către Gabriel Băruţa.

Pe lângă premiile specifice fiecărei categorii, la această ediţie s-au acordat premii extra: un sejur la Strasbourg, la Parlamentul European, oferit de europarlamentarul Iosif Matula celei mai bune voci de la secţiunea interpretare muzicală, un premiu special la pictură oferit de Moodle România, un tablou şi trofeul festivalului constând într-o sculptură realizate de artistul plastic Mihai Takacs şi oferite de Takacs Gallery Arad, de asemenea nouă premii şi trofeul Tabăra de film, oferite de proiectul omonim, în calitate de partener.

 

 PREMIILE FESTIVALULUI INTERNAŢIONAL DE ARTĂ „THEATRUM MUNDI”  EDIŢIA A IX-A24 – 25 MAI 2013

A.     SECŢIUNEA INTERPRETARE MUZICALĂ

MARELE PREMIU – excursie / sejur Strasbourg, Franţa (oferită de europarlamentarul Iosif Matula)

MARIA BINDIU – Şcoala Gimnazială Nr. 5   Arad – coord Camelia Ranta

PREMIUL I

Patricia Rus – Colegiul Naţional “Elena Ghiba-Birta” Arad – coord: Laura Ilinca

PREMIUL II

Denisa Dreghici – Colegiul Naţional „Moise Nicoară” Arad – coord Georgiana Maria

PREMIUL III

Bianca Perţa – Şcoala Gimnazială Nr. 5   Arad – coord Camelia Ranta

MENŢIUNEA 1

 Marcela Iovescu – Liceul Tehnologic de Electronică şi Automatizări Caius Iacob – coord: Anca Demeter

MENŢIUNEA 2

Amelia Fanea – Colegiul Naţional „Moise Nicoară” Arad – coord Georgiana Maria

PREMIUL SPECIAL PENTRU PRESTAŢIE 100% LIVE

Norbert Polyanki, Bogdan Ciacli – Colegiul Naţional „Moise Nicoară” Arad – coord Georgiana Maria

PREMIUL SPECIAL PENTRU SINCERITATE ÎN INTERPRETARE

Avel Diana, Bistriceanu Adelina – Colegiul Naţional “Elena Ghiba-Birta” Arad – coord: Laura Ilinca

PREMIUL SPECIAL PENTRU COSTUM

Daniel Vladea – Liceul Tehnologic „Iuliu Moldovan”- Arad – coord Oana Olariu

 

Membrii juriului,

Prof. Silvia Demian

Prof. Marinela Tudoran

Navi – cantautor

Gabriel Băruţa – compozitor

 

B.     SECŢIUNEA MONOLOG ŞI RECITARE

SECŢIUNEA RECITARE – NEVOCAŢIONAL

PREMIUL II

Arfutu Ivona – ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 5   ARAD – coord Rodica Ionuţaş, Adela Militar

MENŢIUNE

Ţica FloareLICEUL TEHNOLOGIC DE INDUSTRIE ALIMENTARĂ ARAD – coord Adriana Bulc

MENŢIUNE

Alex Cornean – COLEGIUL ECONOMIC ARAD – coord Felicia Barbura

MENŢIUNE

Miles Popovici – LICEUL TEHNOLOGIC DE INDUSTRIE ALIMENTARĂ ARAD – coord Adriana Bulc

 

SECŢIUNEA MONOLOG – NEVOCAŢIONAL

PREMIUL I

 Alexandra Blajovici – COLEGIUL NAŢIONAL „MOISE NICOARĂ” ARAD – coord Diana Şimonca – Opriţa

PREMIUL II

Arfutu Ivona – ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 5   ARAD – coord Rodica Ionuţaş, Adela Militar

PREMIUL III

Valentin Sas – LICEUL CU PROGRAM SPORTIV ARAD – coord Angelica Maria Ciul, Laura Fulger

MENŢIUNE

Anca Şişu – ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 5   ARAD – coord Rodica Ionuţaş, Adela Militar

 

SECŢIUNEA MONOLOG ŞI RECITARE – VOCAŢIONAL

PREMIUL I

Daciana Voinescu – LICEUL DE ARTE „SABIN DRĂGOI” ARAD – coord Adriana Ghiniţă

PREMIUL II

Eduard Trifa – LICEUL DE ARTE „SABIN DRĂGOI” ARAD – coord Adriana Ghiniţă

PREMIUL III

Vlad Haneş – LICEUL DE ARTE „SABIN DRĂGOI” ARAD – coord Marian Parfeni

MENŢIUNE

Denisa Jivan – LICEUL DE ARTE „SABIN DRĂGOI” ARAD – coord Marian Parfeni

 

Membrii juriului,

Carmen Butariu – actriţă

Insp. Luminiţa Bulc

Nicolae – Mihai Brânzeu – regizor

 

c. SECŢIUNEA SPECTACOL TEATRAL

a.       MARELE TROFEU – sculptură oferită de TAKACS GALLERY Arad

UNIVERSITATEA DE VEST DIN TIMIŞOARA, FACULTATEA DE MUZICĂ, DEPARTAMENTUL MUZICĂ-ACTORIE, SPECIALIZAREA ARTELE SPECTACOLULUI, ACTORIE (limba română şi germană) – coord : conf. univ. dr. Sütö-Udvari András, asist. univ. drd. Ecaterina Căpraru/ Lucian Pană, pentru spectacolul  „teleNOvelă”  de Lucian Pană

PREMIUL II

LICEUL DE ARTE „SABIN DRĂGOI” ARAD – coord Marian Parfeni, pentru spectacolul  „Don’t cry out loud” de Marian Parfeni după „Love Story” de Enrich Egal

PREMIUL II

COLEGIUL ECONOMIC ARAD – coord Felicia Barbura, Tomi Neli, pentru spectacolul „Poveste de dragoste în vitrină”

PREMIUL III

LICEUL PEDAGOGIC „DIMITRIE ŢICHINDEAL” ARAD – Trupa Act4Fun – coord Florina Păsculescu, Ştefan Statnic, pentru spectacolul O zi ciudată – comedie cu elemente roz şi un strop de miere” de Ştefan Statnic

MENŢIUNEA 1

COLEGIUL NAŢIONAL DE INFORMATICĂ ”Traian Lalescu” – HUNEDOARAcoord Oana Florea, pentru spectacolul „Meşterul Manole” de Lucian Blaga

MENŢIUNEA 2

COLEGIUL NAŢIONAL „MOISE NICOARĂ” ARAD – coord Ada Cameniţă, pentru spectacolul „Misterele iubirii” – adaptare după A. P. Cehov

PREMIUL SPECIAL PENTRU PROMOVAREA TRADIŢIILOR POPULARE

LICEUL PEDAGOGIC „DIMITRIE ŢICHINDEAL” ARAD – Trupa Românaşii – coord Olivia Suciu, pentru spectacolul Şezătoare la Arad”

PREMIUL SPECIAL MUGUR DE TEATRU

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 5   ARAD –  Trupa Thalia mică – coord Rodica Ionuţaş, Otilia Mihaly, pentru spectacolul „ Iubesc  teatrul” – exerciţiu de comunicare – replici şi versuri din opere literare de  Marin Sorescu,  I.L.Caragiale, Vasile Alecsandri  – asamblate de Rodica Ionuţaş

PREMIUL SPECIAL PENTRU  TEATRU TELEVIZAT

            COLEGIUL ECONOMIC „VIRGIL MADGEARU” GALAŢI – coord Stoica Simona, Cojocaru Eleny, pentru spectacolul „O noapte furtunoasă” de I. L. Caragiale

PREMIUL PENTRU INTERPRETARE FEMININĂ

MARA PURZA – LICEUL PEDAGOGIC „DIMITRIE ŢICHINDEAL” ARAD – coord Florina Păsculescu, Ştefan Statnic

PREMIUL PENTRU INTERPRETARE MASCULINĂ

ALEX HÎNCU – UNIVERSITATEA DE VEST DIN TIMIŞOARA, FACULTATEA DE MUZICĂ, DEPARTAMENTUL MUZICĂ-ACTORIE, SPECIALIZAREA ARTELE SPECTACOLULUI, ACTORIE (limba română şi germană) – coord : conf. univ. dr. Sütö-Udvari András, asist. univ. drd. Ecaterina Căpraru/ Lucian Pană

 

Membrii juriului,

Carmen Butariu – actriţă

Adriana Ghiniţă – actriţă

Nicolae – Mihai Brânzeu – regizor

 

d. SECŢIUNEA FILM

PREMIUL I – filmul „Ritm”, coord Oana Olariu – Liceul Tehnologic „Iuliu Moldovan” Arad

PREMIUL II – filmul „Deona”, coord Paul Mihoc – Liceul Pedagogic „Dimitrie Ţichindeal” Arad

PREMIUL III – filmul „Romantisme”, coord Ramona Naon – Colegiul Naţional Carol I Craiova, Dolj

MENŢIUNE – filmul „Bucuria de a fi împreună”, coord Ancuţa Săvan, Adela Militar, Rodica Ionuţaş, Şcoala Gimnazială nr 5, Arad

PREMIUL SPECIAL PENTRU SCENARIU ŞI MONTAJ – filmul „What’s uuuppp?”, coord Camelia Circa – Chirilă – Colegiul Naţional „Moise Nicoară” Arad

PREMIUL PENTRU INTERPRETARE FEMININĂ – Cristina Berar – rolul fetei din filmul „Ritm”, coord Oana Olariu – Liceul Tehnologic „Iuliu Moldovan” Arad

PREMIUL PENTRU INTERPRETARE MASCULINĂ – Paul Mihoc – rolul iubitului din filmul „Deona”, coord Paul Mihoc – Liceul Pedagogic „Dimitrie Ţichindeal” Arad

 

Membrii juriului,

Claudia Ieremia – actriţă

Ion Ardeal Ieremia – regizor

Andreea Medinschi Niculescu – realizator TV

Dan Codre – realizator TV

 

e. SECŢIUNEA FOTOGRAFIE

PREMIUL I – Larisa Popovici, coord Carmen Creţu – Liceul Tehnologic Chişineu – Criş

PREMIUL II – Crina Duchi, coord Ramona Naon – Colegiul Naţional Carol I Craiova, Dolj

PREMIUL III – Alexandra Poşta, coord Luminiţa Ciurel – Colegiul Naţional „Moise Nicoară” Arad

MENŢIUNE 1 – Gordana Mihailov, coord Nicolae – Mihai Brânzeu – Liceul de Arte „Sabin Drăgoi” Arad

MENŢIUNE 2 – Denis Ciobanu, coord Subu – Bosica Daliana Carmina – Colegiul Tehnic „Dimitrie Leonida” Timişoara

PREMIUL SPECIAL PENTRU IDEE – Alex Patrick Marin – Colegiul Naţional „Moise Nicoară” Arad

PREMIUL SPECIAL PENTRU  ORIGINALITATE – Alexandru Bolgovici, Ionuţ Botezatu, coord Oana Olariu – Liceul Tehnologic „Iuliu Moldovan” Arad

Jurizare,

Mircea Boran – Fotoclub Arad

 

f. SECŢIUNEA ARTĂ PLASTICĂ

MARELE PREMIU – tablou oferit de TAKACS GALLERY ARAD –  Răzvan Lazăr, coord Luminiţa Ciurel, Colegiul Naţional „Moise Nicoară” Arad

A.    SUBSECŢIUNEA PREŞCOLARI

a.      PREMIUL I – Roxana Ciobanu, coord Didiţa Popa, Claudia Fluturel, Grădiniţa PP 12 Iaşi

b.      PREMIUL II – Alica Tipei Ursescu, coord Larisa Scacon, Grădiniţa PP Curcubeul Copiilor, Arad

c.      PREMIUL III – Kristina Sandor, coord Tatiana Ifju, Grădiniţa PP 1, Arad

d.      MENŢIUNE – Anna Drasztyl, coord Erika Csank, Grădiniţa PP 11, Arad

e.      PREMIUL SPECIAL PENTRU VIZIUNE – Robert Cosma, coord Manuela Daşcău, Grădiniţa PN 2 Vladimirescu, Arad

b.      SUBSECŢIUNEA PRIMAR

a.      PREMIUL I –  Alexandra Hordila, Alexandra Cobzac, coord Aurel Dascălu, Şcoala Primară „Vasile Conta” Iaşi

b.      PREMIUL II – Cezara Cristescu, coord Aurel Dascălu, Şcoala Primară „Paradis” Iaşi

c.      PREMIUL III – Luciana Ivanica, coord Alexandra Baltă, Şcoala Primară „Samuel” Deva

d.      MENŢIUNE – Anyia Circa – Chirilă, coord Amalia Vincze, Ioana Popa, coord Luminiţa Băbuş, Ramona Matei, Şcoala Gimnazială „Aron Cotruş” Arad

e.      PREMIUL SPECIAL PENTRU ORIGINALITATE: Anamaria Tica, coord Gabriela Moş – Liceul de Arte „Sabin Drăgoi” Arad; Fabian Goldiş, coord Delia Cladovan – Liceul Teoretic „Mihai Veliciu” Chişineu – Criş; Loredana Horga, coord Cristina Milaş –  Şcoala Gimnazială Cintei; Iosif Parfene, coord Angela Huţanu – Colegiul Naţional „Costache Negruzzi” Iaşi; Ionela Timiş, coord Reghina Horga – Şcoala Gimnazială „Enea Grapini” Bistriţa

c.       SUBSECŢIUNEA GIMNAZIU

a.      PREMIUL I – Iulia Felnecan, coord Luminiţa Ciurel – Colegiul Naţional „Moise Nicoară” Arad

b.      PREMIUL II – Larisa Farcaş, coord Cristian Miclean – Colegiul Naţional „Vasile Goldiş” Arad

c.      PREMIUL III – Ioana Hiristea, coord Claudia Barabas – Colegiul Naţional „George Coşbuc” Cluj – Napoca

d.      MENŢIUNE – Andreea Gontariu, coord Rodica Ionuţaş, Mariana Mladin – Şcoala Gimnazială nr 5 Arad

e.      PREMIUL SPECIAL PENTRU ORIGINALITATE – Diana Iepure, coord Claudia Barabas – Şcoala „Iuliu Haţeganu” Cluj – Napoca; Cristina Peter, coord Mihaela Benchiş – Şcoala Generală Nucet, jud Bihor

d.      SUBSECŢIUNEA LICEU

a.      PREMIUL I – Mădălina Tuşinean, coord Mircea Mihalache – Clubul Copiilor Năsăud

b.      PREMIUL II – Bianca Pucani, coord Claudia Barabas – Liceul Teoretic „Eugen Pora” Cluj – Napoca

c.      PREMIUL III – Ramona Covaci, coord Carmen Creţu – Liceul Tehnologic Chişineu – Criş

e.       SUBSECŢIUNEA STUDENŢI

a.      PREMIUL I – Dana Marcu – şcoala Populară de Artă Oradea

b.      PREMIUL II – Marie France Cadiou – Franţa

c.      PREMIUL III – Mircea Mihalache – Clubul copiilor Năsăud

PREMIUL SPECIAL DIN PARTEA MOODLE ROMÂNIA – Patrik Moraru-Herman, înv. Mocuţa Florica, Liceul Tehnologic „Ion Creangă”, Curtici                       

Jurizare ,

 Mihai Takacs

g.SECŢIUNEA SCRIERE DE TEXT DRAMATIC

PREMIUL I

Alexandra Tătaru – „Cafea amară”, coord Camelia Circa – Chirilă – C. N. „Moise Nicoară” Arad

PREMIUL II

Alexandra Maria Fieraru – „Copil”, coord Camelia Circa – Chirilă – C. N. „Moise Nicoară” Arad

PREMIUL III

Daniel Coman – „Ariadna”, coord Adriana Bulc – Liceul Tehnologic de Industrie Alimentară Arad

MENŢIUNE

Filip Stoian – „Enigma”, coord Camelia Circa – Chirilă – C. N. „Moise Nicoară” Arad

PREMIUL SPECIAL PENTRU AERUL DE EPOCĂ – Ioana Jurcă – „Povestea celor doi străini”, coord Camelia Circa – Chirilă – C. N. „Moise Nicoară” Arad

PREMIUL SPECIAL PENTRU SUGESTIA TRANSMISĂ – Sarah Miclea – „Te iubesc!”, coord Camelia Circa – Chirilă – C. N. „Moise Nicoară” Arad

Membrii juriului,

Mirela Mureşan – profesor

Lia Faur  – scriitoare

Nicolae – Mihai Brânzeu – regizor

 

PREMIILE PARTENERULUI TABĂRA DE FILM

TROFEUL TABĂRA DE FILM

Eduard Trifa – LICEUL DE ARTE „SABIN DRĂGOI” ARAD – coord Adriana Ghiniţă

PREMIILE TABĂRA DE FILM PENTRU CALITĂŢILE ARTISTICE

Daciana Voinescu – LICEUL DE ARTE „SABIN DRĂGOI” ARAD – coord Adriana Ghiniţă

Alex Cornean – COLEGIUL ECONOMIC ARAD – coord Felicia Barbura

Paul MihocLICEUL PEDAGOGIC „DIMITRIE ŢICHINDEAL” ARAD

Maria Bindiu – ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 5   ARAD – coord Camelia Ranta

Cristina Bindiu – ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 5   ARAD – coord Camelia Ranta

Patricia RusCOLEGIUL NAŢIONAL “ELENA GHIBA-BIRTA” ARAD – coord: Laura Ilinca

Mihai Fărcuţiu – COLEGIUL NAŢIONAL „MOISE NICOARĂ” ARAD

Daniel Ştef – COLEGIUL NAŢIONAL „MOISE NICOARĂ” ARAD

Alexandru Cordoş – COLEGIUL NAŢIONAL „MOISE NICOARĂ” ARAD

 

PREŞEDINTELE JURIULUI,

GABRIEL BĂRUŢA – compozitor TABĂRA DE FILM, producător muzical MOSQUITO PRODUCTION BUCUREŞTI, lider al trupei HOTEL FM – reprezentantă a României la EUROVISION 2011, membru în ROCK FILARMONICA ORADEA şi ASOCIAŢIA PENTRU DESCHIDERI CULTURALE

 

 

 

sus